مساجد اروپایی عربستان، منشأ تروریسم وهابی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، دیوید گارنر در مقاله ای در روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز نوشت: رژیم آل سعود شمار زیادی از “جهادی”ها را به جهان صادر کرده و همزمان، درصدد ترویج تفکر افراطی وهابیت است.

این تحلیلگر انگلیسی در ادامه می‌نویسد: عربستان فقط نفت صادر نمی‌کند، بلکه “کاروان”هایی از تروریست‌های موسوم به جهادی را هم به دنیا صادر می‌کند که همان وهابی‌های استفاده کننده از داروهای توهم‌زا هستند.

به نوشته گارنر، عربستان در دهه ۱۹۹۰ و همزمان با پایان جنگ سرد، به ساخت و تجهیز مساجد در اروپا روی آورد و در اغلب کشورهای حوزه غربی بالکان از جمله آلبانی، کوزوو، بوسنی، مقدونیه و مناطقی از بلغارستان، مساجدی با هدف ترویج وهابیت احداث کرد و چنان که شاهد هستیم، شماری از مهمترین گروه های تروریستی و از جمله “دولت اسلامی عراق و شام (داعش)”؛ از افکار وهابیت پیروی می کنند.

w دیوید گارنر به عنوان شاهدی بر گفته های خود می افزاید: گروه تروریست داعش، تخریب زیارتگاه ها را ادامه می دهد؛ همچنان که وهابی ها دو قرن پیش این کار را آغاز کردند و بر کسی پوشیده نیست که رژیم سعودی به دست جنبش وهابیت تاسیس شد.

گفتنی است، اقدام عربستان در صدور تفکر افراطی وهابیت در سال های اخیر موجب شده که دولت های اروپایی نسبت به ساخت مسجد در کشورهای خود حساسیت نشان دهند، چنان که به نوشته روزنامه الموندو، دولت اسپانیا در ماه ژوئن ۲۰۱۴، درخواست قطر برای احداث مسجد در شهر بارسلون را به بهانه جلوگیری از “تکرار تجربه عربستان در انتقال تفکر وهابیت افراطی به اروپا”، رد کرد.

روزنامه سعودی “الشرق الاوسط”، ۱۲ سال پیش در ۲ اوت ۲۰۰۲ در واکنش به اظهارات مقامات اروپایی به تروریست پروری عربستان، به نقل از “فهاد عبدالله الزید” سفیر وقت سعودی در بوسنی نوشته بود: کمک هایی که ما به بوسنی می فرستیم، برای احداث مسجد و وام دادن به مردم است، نه برای حمایت از تروریسم!!

w2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *